חדשות

"חוויה מרגשת"

פרסום: 28.01.2013

מגן בית"ר י-ם אלי דסה, מספר על התרגשותו מהסרט על גטו טרזין

ביום ראשון השבוע, ה-27.1, התכנס סגל הנבחרת הצעירה בבית הפלמ"ח שברמת אביב, לצפייה משותפת בסרט על גטו טרזין, שבו פעלה ליגת כדורגל במשך שנות המלחמה. את הסרט בחרו ראשי הנבחרת מכיוון שהתאריך נפל על יום השואה הבינלאומי, ולפי תגובות הנוכחים, אף אחד לא נשאר אדיש לסיפור המרגש מההיסטוריה של העם היהודי.

"כשחקן כדורגל מקצועני אתה רגיל שהכל מאוד מסודר לך ומוכן: אתה מגיע למתחם האימונים, מחכים לך הנעליים, יש מאמנים ומטפלים, יש אוכל, יש ציוד, הכל מסודר ומאורגן לך. הכל מוכן בשבילך, רק שתשחק טוב, שתהיה כמה טוב שאתה יכול להיות, שתצטיין", מספר אלי דסה, ומיד מוסיף: "ופתאום, אתה מבין שהיו אנשים ששיחקו את המשחק הזה לא כדי להצליח בו, אלא כדי לשמור על צלם אנוש. וזה גורם לך להבין גם על ההיסטוריה של עם ישראל, וגם על המקום שיש לכדורגל, שהוא בסופו של דבר רק משחק, בעולם".

מנהל הנבחרת, אלי רוזן, סיפר שזה היה ערב מרגש מאוד, ושהוא קיבל טלפונים מאוחר יותר משחקנים, שסיפרו על כך שהסרט השפיע עליהם מאוד. רוזן מסביר: "בנבחרת יש תלכיד מצויין של שחקנים מכל העדות ומכל הדתות, ובהתחשב באירועים האקטואליים שקרו יום לפני באיצטדיון טדי, אני חושב שהשחקנים ראו איך כדורגל יכול לגשר על כל מיני פערים או על דעות מנוגדות, וזה באמת נגע להם".

דסה הוסיף בעניין: "אנחנו לא מביאים פוליטיקה למגרש, ובטח לא לנבחרת. אבל אם אני חושב על המסר שהסרט, שהיה חוויה מרגשת, הזה העביר לי – הוא אחד: הכדורגל, עם כל הפופולריות שהוא נהנה ממנה היום, היה לא פחות פופולרי גם לפני 70 שנה, וזה גרם לי לחשוב כמה כדורגל הוא משהו חשוב לאנשים, לא רק איזה דבר שיש בטלוויזיה. זה גם גורם לך להבין שבסופו של דבר כדורגל צריך להיות משהו שמחבר, ולא מפריד בין אנשים".

בין אלו שלא יכלו להגיע לערב, נמצא כמובן בלם הנבחרת ובני יהודה, סארי פלאח, שנפצע קשה מאוד במהלך המשחק בין קבוצתו לבית"ר ירושלים יום לפני כן. דסה, שבעת הפציעה היה בדיוק בחימום לקראת כניסה למגרש, לקח את הפציעה באופן אישי: "זה היה מחריד. קשה מאוד, בטח שסארי הוא חבר בנבחרת, וגם באופן אישי, זה עשה לי פלאשבקים לפציעה הקשה שאני עברתי. לראות את כל הרופאים רצים אליו, אני יכול להגיד שהייתי צריך לנתק את עצמי כדי שאוכל לשחק, וזו לא הייתה משימה פשוטה".

במהלך ההתכנסות הבאה של הנבחרת הצעירה, לקראת משחק הידידות מול נבחרתה הצעירה של סרביה, ב-6.2 באיצטדיון החדש בנתניה, יגיע כל סגל הנבחרת הצעירה לביקור אצל הבלם הפצוע, כך מספר רוזן.

  • banner-1
  • דף הבית חדשות חדשות ואירועים כללי נבחרת ישראל "חוויה מרגשת"