חדשות ואירועים

מהפכה במושבה

פרסום: 09.01.2013

פתח תקוה תארח בטורניר אליפות אירופה נבחרות כמו ספרד ואנגליה, אבל האתגר האמיתי של אם המושבות יהיה להשתמש במשחקים כקרש קפיצה לפיתוח העיר כבירת בילויים וספורט פנאי

stad-moshava

מבין ארבע הערים המארחות של טורניר אליפות אירופה עד גיל 21, שייערך בישראל בקיץ הקרוב, בולטת פתח תקוה דווקא בגלל הרקע שלה: בעוד שלנתניה, תל אביב ישנו מוניטין כערי תיירות או מוקדי נדל"ן (או גם וגם), הרי שאם המושבות אינה מוכרת ככזו.

אבל האליפות הזו עשויה לשנות משהו, או כך לפחות מקווים  בעיר השישית בישראל: אבי כהן, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקוה, מאמין שאירוח טורניר בסדר גודל כזה, גם אם מדובר באירוע נקודתי וקצר יחסית, יכול ליצור באזז לא קטן שיילך ויגדל, שהרי מדובר בתקופה של כחצי שנה מאז שלוח המשחקים הוכרז ועד למשחקים עצמם.

כהן, שבנוסף לתפקידו הוא גם שמאי מקרקעין ותיק, נותן בתור דומגא את המשחקים האולימפיים ב-1992 ואת ההשפעה שלהם על ברצלונה. הוא מדגיש שאי אפשר להשוות בין טורניר כמו ברצלונה 92 לטורניר שיתקיים בקיץ (מה גם שברצלונה היא ליבו של מטרופולין בן 4.5 מיליון תושבים), אבל מאמין שחיבור מיתוגי בין טורניר כזה לבין העיר המארחת, יכול להביא להשפעה על ביקושים לנדל"ן למגורים וגם עסקי ומסחרי. דוגמא קרובה להשפעה אפשרית על אם המושבות, היא יכולה לקחת מעיר סמוכה לה: בשנות החמישים הוחלט להקים את האיצטדיון הלאומי דווקא ברמת גן – עד אז פרבר קטן של תל אביב והיום עיר רלוונטית בגוש דן.

אמנון רכטר, אדריכל בינלאומי, אומר כי זהו בדיוק המבחן של ערי שדה שונות בכל העולם, כאשר מבנה אחד הופך אותן לפתע לרלוונטיות ואטרקטיביות יותר.  שתי דוגמאות אותן הוא מביא הן בילבאו שבספרד ונים שבדרום צרפת. בעיר הצרפתית, המבנה המדובר הוא בית הקארה (Maison Caree) – מבנה עתיק ששודרג והפך לאתר תיירות במרכז העיר, ועל הדרך הביא עימו עלייה גדולה בכמות התיירים המגיעים אליה. בבילבאו, העיר הגדולה ביותר בחבל הבאסקים, המבנה המדובר הוא כמובן מוזיאון גוגנהיים אותו עיצב האדריכל המפורסם פרנק גרי – שהפך את העיר למושכת תיירים מהדרגה הראשונה.

רכטר מדגיש שגם כאן אפשר לנצל את איצטדיון המושבה ואת סביבותיו לא רק לקראת הטורניר הקרוב, אלא גם ובעיקר, לחבר אותו לאג'נדה רחבה יותר, שתהפוך את פ"ת לרלוונטית בכל ימות השנה. כמו רכטר, גם כהן מסכים שאירועי ספורט מוטוריים (חלקם כבר התקיימו בחניית האיצטדיון, משחקי כדורגל, אירועי מוזיקה ותרבות מרובי משתתפים ומסלול האופניים המקיף את האיצטדיון בואכה פארק הירקון, יהפכו כולם את העיר ל"בירת ספורט הפנאי, התרבות והבילוי" של גוש דן, ובכלל.

  • banner-1
  • דף הבית חדשות ואירועים כללי מהפכה במושבה