חדשות ואירועים

היסטוריה של הצלחות

פרסום: 06.02.2013

כל מה שרציתם לדעת על ההיסטוריה של נבחרת סרביה הצעירה, המייצגת מסורת ארוכה ומוצלחת של כדורגל - החל מהזכייה באליפות אירופה הראשונה לנבחרות עד גיל 21 וכלה בשתי סגנויות בעשור האחרון

נבחרת סרביה הצעירה בפעולה (UEFA.COM)

נבחרת סרביה הצעירה בפעולה (UEFA.COM)

נבחרת סרביה עד גיל 21, שתתמודד מול הנבחרת המקבילה של ישראל במשחק ידידות ביום רביעי, לא תחזור לארץ בחודש יוני על מנת להשתתף בטורניר אליפות אירופה, אך למרות זאת מדובר בנבחרת איכותית מאוד אשר נחשבת באופן מסורתי לאחת הטובות באירופה.

עוד לפני שהפכה לסרביה, הייתה יוגוסלביה אחת מאריות הכדורגל האירופי, ואף זכתה באליפות אירופה הראשונה לנבחרות עד גיל 21, שנערכה בין 1976 ל-1978 (עד לאליפות הזו, התקיימו הטורנירים לנבחרות עד גיל 23). באותו גמר ניצחה יוגוסלביה (שהתחלקה מאז לשש מדינות: סרביה, קרואטיה, סלובניה, מקדוניה, בוסניה הרצגובינה ומונטנגרו) את נבחרת מזרח גרמניה על פני שני משחקים בתוצאה הכוללת 4:5, אחרי 4:4 במשחק השני שהתקיים במוסטאר. בשני המשחקים האלה כבש חלוץ העבר הנפלא, ואהיד הלילודזיץ', 4 שערים (שלושער במשחק השני). חלק גדול מהשחקנים שזכו בתואר הזה, ייצגו 4 שנים מאוחר יותר את הנבחרת הבוגרת במונדיאל בספרד.

כוכב נבחרת יוגוסלביה הצעירה ואהיד הלילודזיץ' במהלך הגמר מול מזרח גרמניה (UEFA.COM)

כוכב נבחרת יוגוסלביה הצעירה ואהיד הלילודזיץ' במהלך הגמר מול מזרח גרמניה (UEFA.COM)

גם לקבוצות היוגוסלביות, עם דגש על הסרביות,  היו שנים מוצלחות יחסית באירופה, כשנקודת השיא של הגיעה ב-1991: 58 אלף צופים גדשו את איצטדיון סן ניקולה שבעיר בארי, השוכנת בדרום איטליה, וצפו בכוכב האדום בלגרד מנצחת בפנדלים את מארסיי והופכת לקבוצה הראשונה ממזרח אירופה שזוכה בגביע עם האוזניים הגדולות, והיחידה עד כה. הכוכב האדום הגיע לגמר אירופי נוסף 12 שנים קודם לכן – אז זה היה גביע אופ"א, אותו הפסידו היוגוסלבים לבורוסיה מנשנגלדבך.

אבל בנבחרת הצעירה עסקינן, ולכן בואו נתעכב מעט על "תור הזהב" שחוותה הנבחרת הצעירה של סרביה (ולפני כן סרביה ומונטנגרו – בין 1992 ל-2006 התחרו הסרבים תחת השם סרביה ומונטנגרו, ומ-2006, אז נפרדה מונטנגרו מסרביה וקיבלה עצמאות, משחקת הנבחרת הסרבית תחת דגל סרביה בלבד) באמצע העשור הראשון של המאה ה-21.

ב-2004 שברו הסרבים בצורת של 14 שנים והעפילו לאליפות אירופה שהתקיימה אז בגרמניה – ואגב כך התחילו רצף של השתתפות בארבע אליפויות רצופות. באותו טורניר טיפסו הסרבים לגמר, ונעצרו על ידי איטליה, הישג שהעניק להם גם את ההשתתפות בטורניר האולימפי באתונה. שנתיים מאוחר יותר, בפורטוגל, הצליחו הסרבים לצלוח בית קשה שכלל גם את המארחת ואת גרמניה, רק בשביל להפסיד בחצי הגמר לאוקראינה אחרי דו קרב בעיטות מ-11 מטרים.

שחקני הכוכב האדום בלגרד מניפים את גביע האלופות האירופי (UEFA.COM)

שחקני הכוכב האדום בלגרד מניפים את גביע האלופות האירופי (UEFA.COM)

שנה מאוחר יותר, ב-2007 (אופ"א העבירה את האליפות לשנים אי זוגיות על מנת שהטורניר לא יתנגש עם טורנירים אחרים), התייצבה סרביה לבד בפעם הראשונה, ואחרי שהדיחה את שבדיה בפלייאוף, היא אף סיימה במקום הראשון בבית שכלל את אנגליה, איטליה ואת צ'כיה. בחצי הגמר ניצחה סרביה את בלגיה 0:2, אך ספגה תבוסה 4:1 בגמר נגד הולנד, ושוב השיגה את הכרטיס למשחקים האולימפיים, הפעם אלו שהתקיימו בבייג'ינג.

גם לאליפות הבאה, ב-2009, העפילו הסרבים, אך הפעם לא העפילו מהבית המוקדם. ב-2011 לא העפילו הסרבים אפילו לפלייאוף, ואילו הפעם, סיימו את הבית המוקדם במקום הראשון, אך הפסידו לנבחרת האנגלית 0:2.

כוכב הנבחרת הצעירה מילוש יוייץ' (UEFA.COM)

כוכב הנבחרת הצעירה מילוש יוייץ' (UEFA.COM)

מאמן הנבחרת הצעירה, ראדובן צ'ורצ'יץ', זימן למשחק מול ישראל את הסגל הבא:

שוערים: ניקולה פריץ' (היידוק קולה, סרביה), פרדרג רייקוביץ' (יאגודינה, סרביה)

הגנה: אלכסנדר פנטיץ' (הכוכב האדום בלגרד), מרקו פטקוביץ' (או. אף. קא.בלגרד), ניקולה אקסנטייביץ' (ויטסה ארנהם), לאזאר צ'ירקוביץ' (ראד, סרביה), אורוש צ'וסיץ' (פסקארה), בויאן נסטיץ' (וויבודינה, סרביה), אורוש ספאייץ' (הכוכב האדום בלגרד), אורוש ויטאש (ראד, סרביה)

קישור: מילוש יוייץ' (פרטיזן בלגרד), סרדן דימיטרוב (אינדייה), אלכסנדר קובצ'ביץ' (ספרטק סובוטיצ'ה), אנדריה פבלוביץ' (ראד), מרקו פולטנוביץ' (וויבודינה), אורוש ראדאקוביץ' (בולוניה), מילה סבקוביץ' (בורצ'ה, סרביה), ניקולה טרוייץ' (נפרדאק קרושבאץ'), דרקו בראשאנץ' (פרטיזן בלגרד)

התקפה: לוקה מילונוביץ' (הכוכב האדום בלגרד), דג'ורדג'ה דספוטוביץ' (ספרטק סובוטיצ'ה), אלכסנדר מיטרוביץ' (פרטיזן בלגרד).

  • banner-1
  • דף הבית חדשות ואירועים כללי היסטוריה של הצלחות