חדשות

משנים את המשחק

פרסום: 31.05.2013

היורו ישמש כטריגר לשני עניינים חשובים: למניעת אלימות וגזענות בכדורגל, והפיכת הטורניר לנטול עישון

שחקני הנבחרת הצעירה חוגגים. יקוו לתמונות דומות גם ביורו (צילום עודד קרני)

בלי אלימות ובלי עישון, וגם השחקנים חושבים ככה (צילום עודד קרני)

לקראת פתיחתה של אליפות אירופה בכדורגל לנבחרות צעירות שתתקיים במהלך חודש יוני   בין השאר, גם באצטדיון "טדי" בירושלים משיק אגף הספורט בעיריית ירושלים בשיתוף עם ההתאחדות לכדורגל, פרויקט חינוכי בתשעה בתי ספר יסודיים ברחבי העיר, במטרה לעודד את הילדים להתנהגות ספורטיבית ולמיגור האלימות והגזענות בספורט.

במסגרת הפעילות יגיעו השבוע שחקני הנבחרת הצעירה בכדורגל ביחד עם מאמן הקבוצה גיא לוזון לבתי הספר במהלך הפסקת עשר ויקיימו פאנל של שאלות ותשובות עם התלמידים בהקשר למיגור האלימות והגזענות בספורט. בסופו של הפאנל יתקיים משחק ראווה בהשתתפות התלמידים ושחקני הנבחרת.

עוד במסגרת הפעילות יקים כל אחד מתשעת בתי הספר פינה מיוחדת במקום מרכזי תחת הכותרת: "מניעת אלימות והוגנות בספורט", שם יינתן ביטוי לתובנות של התלמידים מהפעילות החינוכית דרך ציורים, שירים, סיפורים וכיו"ב.

בתום הפעילות יעניקו שחקני הנבחרת 4 כדורי רגל לתלמידים לבניית מייצג אומנותי שדרכו יבחרו להעביר את המסר של הפעילות ("מניעת אלימות והוגנות בספורט").

כל תשעת המיצגים שייצרו התלמידים יאספו ויוצבו בערב פתיחת הטורניר בכיכר ספרא בעיר  כשהמיצג המוצלח ביותר, יזכה את בית הספר באירוח VIP במשחק הגמר של הטורניר ואירוח ב"בית הנבחרות" בשפיים הכולל סיור מקצועי, פעילות על כר הדשא והרצאה של מאמן אחת הנבחרות.

בתי הספר היסודיים שמשתתפים בפעילות: יד המורה (רמת אשכול), תלפ"ז (בארמון הנציב), עופרים (הר חומה), אילן רומן (הר חומה),  חומת שמואל (הר חומה), רמת מוריה (ארמון הנציב), גבעת גונן (קטמון).

——————————————————————————————————————————————————

אופ"א, בהמשך למדיניות שלה בטורניר היורו 2012 שהתקיים באוקראינה ובפולין, הודיעה שגם אליפות אירופה לנבחרות צעירות יהיה טורניר ללא עישון. במסגרת זאת יהיה איסור מוחלט על מכירה וקידום מכירות של טבק באצטדיונים שבהם יתקיימו המשחקים הן מבפנים והן מבחוץ.

ההחלטה על אצטדיונים נקיים מעישון בטורניר כדורגל הנבחרות השני בחשיבותו באירופה הוא תוצאה טבעית של מחויבותה של אופ"א לקידום אורח חיים בריא באמצעות כדורגל. זהו אחד מנושאי הליבה אותם מקדמת אופ"א, כאשר היא משתמשת בכדורגל בכדי לעזור בהתמודדות עם אחת מהבעיות הבריאותיות, החברתיות והסביבתיות מהגדולות של אירופה.

המדיניות ללא עישון פותחה ביחד עם ארגון הבריאות העולמי (WHO) וארגונים נוספים הפועלים למען אורח חיים בריא.

"טורניר ללא עישון נועד על מנת לכבד את בריאותם של הצופים ושאר האנשים שלוקחים חלק בטורניר", אמר נשיא אופ"א מישל פלאטיני. "בטורנירים שאנו מקיימים ברחבי אירופה ובייחוד בטורניר לנבחרות צעירות אנו שואפים לסטנדרטים גבוהים של בריאות, ביטחון ונוחות, כאשר עישון אינו עומד בקנה אחד עם ערכים אלו".

משרד הבריאות בשיתוף הוועדה המארגנת והערים המארחות  רואים חשיבות רבה בקידום נושא חשוב זה, בייחוד במהלך טורניר חשוב זה שיארח משפחות ובני נוער רבים והוא מהווה חוויה משפחתית מושלמת. לטענת המארגנים, "כדורגל בפרט וספורט בכלל מתבססים על בריאות וביצועים. עישון מייצג בדיוק את ההיפך: שני הדברים פשוט לא הולכים יחד".

בכוונת מארגני הטורניר אף לעבוד בצמוד לשוחרי הבריאות על מנת להבטיח תחבורה ציבורית, מסעדות ואזורי אוהדים ללא עישון.

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות הכין שינוי לחוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים האוסר על עישון באצטדיונים ובאמפיתאטרון שיוגש בשבועות הקרובים, זאת לאחר שבשנת 2012 הכנסת דחתה את צו שר הבריאות בדיון בנושא זה".

  • banner-1
  • דף הבית חדשות כללי ישראל משנים את המשחק