חדשות

"אווירה פשוט בלתי רגילה"

פרסום: 13.06.2013

אלי אוחנה ואבי נמני, השגרירים המיוחדים של טורניר אליפות אירופה לנבחרות צעירות, מתפנים לסכם את השלב הראשון של הטורניר עבור אתר היורו

  • מוראטה מספרד נגד הולנד. הרשים את שני השגרירים שלנו (UEFA.COM)

  • "אם לא היינו יודעים שזה בישראל, היינו חושבים שזה באירופה". איצטדיון טדי (עודד קרני)

  • שחקני נבחרת ישראל חוגגים אחרי השער של קריאף בטדי (עודד קרני)

    שחקני נבחרת ישראל חוגגים אחרי השער של קריאף בטדי (עודד קרני)

  • השחקן שהרשים הכי הרבה את אוחנה ואת נמני (עודד קרני)

  • הפייבוריטית של אוחנה ונמני לקחת את היורו. ספרד (UEFA.COM)

 

 

לרגל סיום משחקי הסיבוב הראשון של היורו, החלטנו לנסות ולסכם אותו – ולמרות שקשה לסכם בכתבה אחת 12 משחקים, קיווינו שאם יש שני אנשים שיוכלו לעשות את זה, אלו שני השגרירים המיוחדים של הטורניר – אבי נמני ואלי אוחנה, אנשים שנמצאים בכדורגל כבר שנים ארוכות, ויודעים דבר או שניים בנושא.

נבחרת ישראל

"זו הייתה הופעה טובה מאוד של נבחרת ישראל, זה הציון שאני נותן לה כנבחרת – טוב מאוד" קובע אלי אוחנה, ומוסיף: "אני חושב שהשחקנים שיחקו היטב, ובאמת נתנו את כל מה שהיה להם. צריך באופן כללי לתת מחמאות לכולם – היו להם יריבות טובות מאוד, קשות מאוד, והנבחרת הציגה יכולת טובה". נמני, מהצד השני, מעדיף לחלק את המשחקים של הנבחרת לשניים: "אפשר לחלק את הבית הראשון לשני חלקים – למשחק הראשון/שני ולמשחק השלישי. אני חושב ששני המשחקים הראשונים מלבד עשרים הדקות הראשונות מול איטליה, היו חלשים מבחינת הנבחרת, ואחרי ההרחקה מול איטליה המשחק הפך לחסר סיכוי".  מהמשחק נגד אנגליה, לעומת זאת, נמני התרשם מאוד: "הנבחרת שיחקה טוב, הפגינה יכולת טובה, ובאמת צריך להפריד בין המשחק הזה לשני האחרים".

נמני מזכיר שדרך נוספת לבדוק את הנבחרת היא להסתכל על השורה התחתונה: "במבחן התוצאה – עמדנו. ארבע נקודות זו תוצאה יפה מאוד, ואף אחד לא ציפה לזה לפני הטורניר – זה בסופו של דבר מה שנשארים איתו".

לגבי שחקנים, שניהם תמימי דעים לגבי שם אחד שהפתיע לטובה: אופיר קריאף. "כל השחקנים נתנו הופעות יפות, אבל באמת שאופיר קריאף היה אולי הטוב מביניהם – הוא הפגין יכולת מצוינת", אוחנה אומר, ונמני מוסיף לגבי קשרה של בית"ר ירושלים ש"קריאף הפתיע לטובה, הוא לא היה בתמונה של הסגל, אבל נכנס במשחק הראשון ומאז המקום בהרכב היה שלו ובצדק גמור, והשער מול אנגליה היה רק הקינוח בשבילו לטורניר הזה".

נמני מציין שמות נוספים: "ישראל זגורי לדעתי הוא הפתעה משמעותית. אלון תורג'מן שלא היה מסומן לאליפות הזו והפך בסופו של דבר להיות משמעותי גם בהבקעת השער וגם כשהוא תפס את מקומו בהרכב.  עומרי בן הרוש, בן והבה 1ואופיר דוידזאדה היו טובים, וגם עומרי אלטמן שששיחק מעט אמנם, אבל השאיר את החותם שלו".

הנבחרות האחרות

לגבי הנבחרות האחרות – גם כאן אין הפתעות, ושני השגרירים שלנו נשמעו נלהבים מאוד מנבחרת ספרד: "ספרד  מאוד מרשימה אותי, ללא ספק הנבחרת המרשימה ביותר בטורניר. איך שהם משחקים, העובדה שהם לא ספגו שער וגם שניצחו את כל המשחקים שלהם, היחידים בטורניר, זה מדבר בעד עצמו, אבל גם הכדורגל שהם מציגים והשליטה על היריבות", מתלהב אוחנה, ונמני מגלה שמבחינתו הוא מסמן את ה"רוחיטה" לזכייה בטורניר: ספרד מבחינתי היא הפייבוריטית – היא הטובה ביותר, עם השחקנים הכי איכותיים – אחריה יש את הולנד, אבל הם יותר אינדיווידואליים מספרד. גם איטליה היא נבחרת טובה – אבל רביעיית ההגנה שלה לא מספיק טובה כדי להתמודד עם הספרדים המוכשרים". אוחנה מבקש להזכיר גם את הנבחרת הרביעית בחצי הגמר: הפתעת הטורניר היא כמובן נורבגיה – אולי על פניו נבחרת שלא נתנו לה יותר מדי סיכויים – ובסך הכל הפתעה".

לגבי שחקנים – אוחנה נותן את שמו של מוראטה בלי לחשוב פעמיים: " הכי הרשים אותי זה מוראטה, שאמנם לא שיחק הרבה, אבל כשהוא שיחק הוא הבקיע". משם הוא עובר לשחקן נוסף מנבחרת ספרד: "אסיקו כמובן. לא שלא ידענו, אבל שוב הוא הראה שהוא שחקן פשוט גדול, ושיש סיבה מדוע הוא הגיע כל כך רחוק העונה עם מלאגה בליגת האלופות ומדוע הוא אחד השמות החמים ביותר באירופה בנוגע למעבר לקבוצה גדולה". גם נמני שם לב לחלוצה של ריאל מדריד: "

מוראטה מריאל מדריד, בסך הכל בן 18, הוא בחמישייה הראשונה של הטורניר, וראטי מאיטליה ומפסז' הוא מצוין. בנורבגיה למשל אני לא שחקנים בקנה מידה עולמי – יש שם שחקנים טובים, אבל אני לא רואה כוכבים שיהיו הדבר הבא של הכדורגל העולמי, אבל גדל שם דור שמבטיח העתיד".

אוחנה מבקש לציין, בקשר לנבחרות האחרות, שאפשר היה לראות הבדל ברור בין הנבחרות שהביאו את הסגל החזק ביותר שלהן, כמו הולנד וספרד, ובין אלה שלא זימנו בסופו של דבר את השחקנים המצטיינים ביותר שלהן – כמו גרמניה ואנגליה: "לדעתי, אם הגרמנים והאנגלים היו מביאים את השחקנים הטובים ביותר שלהם, הייתה יכולה להיות למשחקים שלהם תוצאה אחרת, הרבה יותר טובה".

הטורניר ככלל

ביקשנו משני השגרירים שלנו לבחור משחק אחד שמבחינתם הוא המשחק של הטורניר ושניהם בחרו בנצחונות הולנדים – אוחנה בחר ב-1:5 של הולנד על רוסיה בגלל שזה היה משחק שמבחינתו: "הוכיח את החוזק של ההולנדים והראה איזו נבחרת הם הביאו לכאן" ואילו נמני בחר ב-2:3 של הולנד על גרמניה במחזור הראשון בגלל הקאמבק שלו והדרמטיות של שער ניצחון בדקה ה-90.

שניהם גם חולקים מחמאות לאירגון הטורניר. אוחנה מספר: "מבחינה ארגונית, כולם היו סקפטיים בקשר לתוצאה הסופית ולאיך שהטורניר יצא בסופו של דבר אל הפועל, חששות שהתבדו לחלוטין. אני הייתי בטדי במשחק של אנגליה וישראל, וזו הייתה אווירה של חו"ל לכל דבר, אווירה בלתי רגילה, ממש הניחוח של אירופה. הטורניר הזה נתן לנו כל כך הרבה מבחינה הסברתית, ואני רואה כתבות כל כך אוהדות, בין אם זה בגרמניה, הולנד או אנגליה – ואני חושב שהטורניר הזה עשה שירות מצוין גם לתדמית של ישראל באירופה".

נמני נשמע מתרשם גם הוא: "אנחנו אמנם נמצאים לפני חצאי הגמר והגמר, אז אי אפשר עדיין לסכם סופית את כל הטורניר, אבל מבחינת אירגון וסדר מגיע שאפו ענק – הכל מתוקתק טיפ טופ. היו לי פה קרוב ל-40 אורחים אישיים שבאו מקבוצות מחו"ל , והם פשוט לא האמינו לכמה הכל היה כמו שצריך. אין ספק שהטורניר והאירגון שלו עשו לישראל שירות אדיר".

ביקשנו מהם גם את חוות דעתם על איצטדיון טדי עם היציע הדרומי, אחרי ששניהם שיחקו שם מספר פעמים: "זו הייתה פעם ראשונה הייתי בטדי אחרי הרבה זמן, פתאום לראות את האיצטדיון ככה, זה באמת משהו מיוחד. אם לא היינו יודעים, לא היינו חושבים שאנחנו בישראל. התרשמתי מאוד, אפשר להשוות אותו לכל איצטדיון באירופה מבחינת היופי והתענוג של חוויית המשחק בתוכו", משתף אוחנה, ונמני מסכם בנושא: התוספת של היציע הדרומי לטדי, שסגרה את האיצטדיון לגמרי, נתנה תחושה מדהימה של קירבה לדשא. זה וגם שבמשחק בין ישראל לאנגליה היו הרבה משפחות וילדים, ובכלל אווירה מאוד טובה וחיובית ועליזה, תרם ללא ספק לחוויה, ואין ספק שהתוצאה של הנבחרת בטדי הושפעה מהקהל הנפלא והאיצטדיון שדחפו אותה קדימה".

  • banner-1
  • דף הבית חדשות חדשות ואירועים כללי "אווירה פשוט בלתי רגילה"