חדשות

היו"ר מסכם

פרסום: 18.06.2013

נאום הסיכום המלא של יו"ר ההתאחדות מערב הגאלה המיוחד שנערך ערב סיום הטורניר

 • ëãåøâì

  יו"ר ההתאחדות אבי לוזון עם אשתו עדנה, יחד עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת ואשתו בברלי (צילום: עודד קרני)

 • ëãåøâì

  אבי לוזון, שרת החינוך לימור לבנת ונשיא אופ"א מישל פלאטיני

 • ëãåøâì

  השולחן המרכזי עם גביע אליפות אירופה עליו (צילום: עודד קרני)

 • ëãåøâì

  מישל פלאטיני מעניק לאבי לוזון תעודת הוקרה על אירוח טורניר היורו (צילום: עודד קרני)

 • ëãåøâì

  מאמן נבחרת ישראל אלי גוטמן עם אבי לוזון (צילום עודד קרני)

 • ëãåøâì

  דוברת ההתאחדות מיכל גרונדלנד, האחראי על תחרויות באופ"א ג'ורג'יו מרקטי ומנכ"ל ההתאחדות אורי שילה (צילום: עודד קרני)

 • ëãåøâì

  òåãã ÷øðé òøá âàìä éåøå 2013 17.06.2013

 • כדורגל

  מנהלת השיווק של ההתאחדות רונית גלסמן לצידו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל מליכטנשטיין מתיאס פויגט (צילום: עודד קרני)

כבוד נשיא אופ"א, מר מישל פלאטיני, כבוד שרת התרבות והספורט, הגברת לימור לבנת, ראש עיריית ירושלים מר ניר ברקת, חברי הוועד הפועל של אופ"א, חברי הנהלת ההתאחדות לכדורגל ואורחים נכבדים.

אני מבקש לפתוח במילה אחת – תודה. תודה על האמון שנתתם בנו, תודה על האתגר שהצבתם לנו, תודה על שידעתם לומר 'לא' לכל מי שניסה למנוע מכולנו את חגיגת יורו 2013 בישראל. תודה על התרומה הייחודית של כל אחד ואחת מכם לשבועיים קסומים של כדורגל, אחווה, ידידות והישגים ספורטיביים ואנושיים. זה בפירוש לא מובן מאליו.

לפני כשלוש שנים, כאשר נבחרה ישראל לארח את יורו 2013 לנבחרות צעירות, רבים הרימו  גבה. לא רק באירופה, אלא גם כאן, בבית. היו מי שחשבו כי זה מוקדם מדי עבורנו, היו מי שהטילו ספק ביכולת שלנו לעמוד ברף הגבוה של אופ"א, היו מי שביקשו לערב בין ספורט לפוליטיקה ולפסול באופן גורף את כל מה שישראל מייצגת. אנחנו יודעים שהנבחרת שלנו אינה הטובה ביותר באירופה אבל, אירוח יורו הוא הרבה יותר מבעיטה, נגיחה או הדיפה. ובזה, כפי שראיתם, יש למדינת ישראל ולכדורגל הישראלי מקום של כבוד בצמרת האירופית והעולמית.

ברור לנו כי ישראל אינה הבחירה הטבעית, ודאי לא הקלה. ידענו זאת כאשר הצגנו את המועמדות לאירוח היורו, ידענו זאת כאשר בחרו בנו לארח את היורו וזכרנו זאת בכל רגע בו אירחנו אתכם.

האמנו שאנחנו ראויים לכך, רצינו בזה וביקשנו להוכיח כי הדבר אפשרי. לנו, לכם, לכולם. רצינו להעמיד את היורו הטוב ביותר, כדי לגמול לאלו מביניכם שהיו מספיק אמיצים ובעלי חזון להעניק לנו את הזכות הגדולה, וכדי להעמיד על טעותם את המפקפקים.

גם ברחובות שלנו, בערים, בכיכרות ובאיצטדיונים היו לא מעט ספקנים. וזה בסדר. עדיין, האמנתי באמונה שלמה, והייתי מודע לגודל המשימה. אני שמח לומר לכם, כי בשבועיים האחרונים הספק הוחלף בגאווה עצומה. גאווה על הכדורגל ששוחק, על היציעים המלאים, על הסובלנות, על הבעיטה בגזענות, על כך שגרמנו לאנשים לחייך.

בימים שקדמו לפתיחת המשחקים ובימים הראשונים של הטורניר התקשיתי להירדם מרוב התרגשות. בשעות הבודדות בהן הצלחתי לישון, חלמתי על כל מה שקורה כאן בשבועיים הקסומים הללו. אמרתי כבר בעבר – חלומות מתגשמים, ולשמחתי הרבה צדקתי. אבל, כדי שחלומות יתגשמו, צריך קודם כל להעז לחלום.

אני רוצה לומר תודה גדולה מקרב לב לנשיא אופ"א, מישל פלאטיני, על החזון, האמונה, הדבקות במטרה וההתעקשות הבלתי מתפשרת שלו להוכיח לכולם כי הכדורגל הוא דרך טובה, אולי הטובה ביותר, לגשר על מחלוקות ועל פערים. מר פלאטיני העז לחלום וידע לעמוד בנחישות מול כל מי שניסה לערב בין ספורט לפוליטיקה, נגד כל מי שפחד מהאפשרות לשנות ולהישתנות. מי שידע בימיו על המגרש לראות טוב יותר מכולם, השכיל גם כשהוא לבוש בחליפה, לראות את האור דווקא בשעה שרבים מבקשים לשמר מצב קיים וחוששים לעשות דבר כדי להבטיח שחר של יום חדש. נשיא אופ"א הוא לא רק ידיד אמת של מדינת ישראל, אלא חלוץ אמיתי שמוביל לשינוי.

ובהזדמנות זו ברצוני להודות גם לחבריי בוועד הפועל של אופ"א שבחרו בישראל ועמדו כחומה בצורה מאחורי ההחלטה לקיים את טורניר היורו במדינתנו.

אם יש משהו שאני בטוח בו, זו היכולת המופלאה של מדינת ישראל ואזרחיה להתמודד עם אתגרים. וככל שהם גדולים יותר, כך אנחנו יודעים להתאחד, להירתם למשימה, לשים בצד את המחלוקות והוויכוחים, ולהוכיח פעם נוספת כמה צדק חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל כשקבע: "אם תרצו אין זו אגדה".

מחויבים למשימה, התגייסנו להוכיח לכולם, ואולי יותר מכל לעצמנו, כי כוחנו באחדותנו. ההתאחדות לכדורגל, ממשלת ישראל בראשותו של בנימין נתניהו, שרת הספורט, משטרת ישראל ויותר מכל אזרחי ואזרחיות המדינה, לקחו חלק בחגיגת היורו. נבנו איצטדיונים חדשים, הוקמו תשתיות, מאות מתנדבים ביקשו לתרום, ואוהבי המשחק יצאו מגדרם כדי לצבוע את היורו בגוונים הכי שמחים ואופטימיים שיש. רצינו להוכיח לכם, לעולם ולנו, שאפשר גם אחרת. שיש ישראל אחרת. ישראל מחבקת ואוהבת, ישראל שדלתה פתוחה בפני כולם, ישראל מחייכת. זאת המדינה שלי, שלנו.

בסגל הנבחרת הישראלית תגלו יהודים וערבים, אשכנזים וספרדים עולים מאתיופיה ורוסיה, כולם חברים, אחים, שחקני כדורגל. שמחים יחד, עצובים יחד. כל הזמן יחד. הציבור בישראל ידע לחבק אותם, להתאחד סביבם ולכבדם. בדיוק כפי שמחא כפיים לאיסקו הספרדי, לאינסנייה האיטלקי ולאדם מאהר ההולנדי. זה כוחו של המשחק הנפלא שלנו.

ירושלים, בירתו הנצחית של העם היהודי, מתהדרת כבר אלפי שנים בהיותה קדושה לשלוש הדתות: היהדות, הנצרות והאסלאם. היום, פחות מ-24 שעות לסיום היורו, אפשר לומר בגאווה גדולה ובתקווה עוד יותר גדולה לעתיד, כי ירושלים ומדינת ישראל ידעו להכיל בתוכם דת נוספת – הכדורגל. המשחק שכולנו אוהבים, המשחק שמזמין אליו את כולם, ללא הבדל דת, מין, גזע ולאום. המשחק שיסודותיו מושתתים קודם כל על אנושיות ואהבת הזולת, ורק אחר כך על יכולות כדרור, בעיטה מתוחכמת, הדיפה נדירה או נגיחה נפלאה.

אני משוכנע כי כל מי שיושב כאן באולם, ומי שהגיע מעבר לים לטובת משחקי היורו, ודאי כל האוהדים והאוהדות, יהיו השגרירים הטובים ביותר של הכדורגל הישראלי ומדינת ישראל. הכרתם אותנו, למדתם עלינו, חייתם בקרבנו. ראיתם את יופיה של הארץ ושל האנשים כאן. אני מבקש מכם לספר את הסיפור של ישראל האחרת, כדי למגר את השנאה, הגזענות והדעות הקדומות.

בשנים הבאות אמשיך יחד עם השרה לימור לבנת לעשות לטובת הכדורגל הישראלי בתפקידי כיו"ר ההתאחדות לכדורגל וחבר הוועד הפועל של אופ"א, ואשמח אם תסייעו לנו ככל שתוכלו. יש משימות רבות לפנינו, יש עוד חלומות שצריך לחלום ולהגשים. מה שהיה בשבועיים האחרונים בישראל, יהפוך לרף המחייב אליו נשאף להוביל את הכדורגל הישראלי. זאת ההתחייבות שלנו כלפיכם וכלפי אוהבי הכדורגל בארץ, שהראו לכולם, בזכות יציעים מלאים, אווירת חג, הגינות ואירוח למופת, עד כמה הם מחויבים לשם הטוב של ישראל ולשם הטוב של הכדורגל שלנו. עבורי, זאת זכות וחובה להחזיר בכל יום ורגע למדינה ולמשחק שנתנו לי כל כך הרבה.

אני מאחל הצלחה לנבחרות ספרד ואיטליה במשחק הגמר מחר, ומאחל לנו שנצפה במשחק הוגן וספוטיבי ברמה הגבוהה ביותר.

פתחתי את דבריי במלה אחת, ואני מבקש לסיים אותם בשתיים – תודה רבה. מרסי בוקו.

 • banner-1
 • דף הבית חדשות חדשות ואירועים היו"ר מסכם