ערים מארחות

תל אביב

תל אביב-יפו, תחושת חיוּת באווירה ביתית

פרסום: 19.11.2012

כל עיר רוצה להתהדר בהיותה אחת ויחידה בעולם, אך הדבר נכון במיוחד לגבי העיר תל אביב-יפו. שילוב מדהים של חופים בוהקים וגנים רחבי ידיים, מופעי תרבות ואמנות מן המעלה הראשונה, חיי לילה ללא-הפסקה, מסעדות מעולות, בתי מלון מן השורה הראשונה, מאות רבות של היסטוריה וארכיאולוגיה ובעיקר אווירה שאין לה אח ורע בעולם.

 

מוקד המשיכה האמיתי של העיר ללא הפסקה נובע מאהבת החיים בה היא משופעת. תכונה זו ניכרת בבתי הקפה העמוסים דרך קבע, ההומים מבוקר עד ערב בצהלות צחוק ושיחה; באווירת החופשה התמידית השורה על העיר במהלך חודשי הקיץ הארוכים; וביצירתיות הסוערת המפעפעת בסצנות התיאטרון, המוסיקה והאופנה המקומיות.

 

תל אביב, שחגגה בשנת 2009 את יום הולדתה ה-100, עברה כברת דרך ארוכה במהלך מאה שנותיה. בראשית הדרך, נקרא הישוב היהודי שנוסד על גבול יפו בשנת 1909 'אחוזת בית'. מאוחר יותר שונה שמו לתל אביב, על שם ספרו הציוני של תיאודור הרצל, 'אלטנוילנד' (בגרמנית "ארץ ישנה חדשה"). השם "תל אביב", פשוטו כמשמעו, משקף מיזוג של הישן עם החדש.

 

גישה זו נשתמרה עד היום: ככל שתל אביב-יפו הופכת יותר ויותר מודרנית, על גורדי השחקים החדשים והמצוחצחים שלה והאינטרנט האלחוטי הזמין כמעט בכל בית קפה, ממשיכה העיר להתבונן בעברה ועושה מאמצים הולכים וגוברים לשמרו. פרויקטים לשימור מתבצעים בכל רחבי העיר: שיפוץ אבני דרך היסטוריות כגון 'שרונה', מושבה חקלאית לשעבר שהוקמה על ידי גרמנים טמפלרים; מתחם תחנת הרכבת הראשונה של יפו; נמל תל אביב, נמל יפו, מתחם תיאטרון הבימה ואין ספור מבנים בסגנון הבאוהאוס – אשר בגינם הוכרה תל אביב על ידי ארגון אונסק"ו כ"אתר מורשת תרבות עולמית" בשנת 2003.

 

אחד מעוגני המשיכה של העיר היא יפו, אליה מתייחסים לעתים קרובות כעיר הנמל הפעילה העתיקה ביותר בעולם. יפו, הנזכרת בכתבים מצריים עתיקים, כמו גם בתנ"ך ובברית החדשה, מוצפת במונומנטים היסטוריים והינה בעלת אופי ים-תיכוני מסורתי. יחד עם הכבוד למסורת, מהווה כיום יפו אכסניה לעשרות גלריות, חנויות עיצוב, בתי קפה ומסעדות עם אופי ים תיכוני המשלב גם מודרניות ועדכניות.

 

אפשר להגיד שההנאה שמציעה תל אביב-יפו טמונה בתענוגות הקטנים: טיול רגלי נינוח, רכיבת אופניים לאורך רצועת חוף הים, או שיחה אקראית עם אדם היושב לידך בבית הקפה. מעטים המקומות שמצליחים להעניק תחושת חיוּת כזו, ובו בעת לשדר אווירה כה ביתית ומסבירת פנים. אנחנו מקווים שהצלחנו.

 

אתר: www.visit-tlv.co.il
אתר עיריית תל אביב: www.tel-aviv.gov.il

 

 

  • banner-1
  • המשחק הקרוב

  • דף הבית ערים תל אביב